Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Bilişim, Tarım ve Yayım

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1Bilişim, Tarım ve Yayım Empty Bilişim, Tarım ve Yayım Perş. Ekim 15, 2009 6:32 pm

Admin

Admin

Bilişim - Tarım - Yayım konusunda bazı çalışmalar

"Tarımsal Yayım ve Bilişim", Gıda ve Tarım Kongresi 5-6 Kasım 2008. Orhan ÖZÇATALBAŞ
    "Bilişim teknolojileri ve yayım", Orhan ÖZÇATALBAŞ, Şubat 2009.
    "Tarımsal üretimde ve kırsal kesimde mobil bilişim uygulamaları",Zeynel CEBECİ, Şubat 2009.
    "İletişim, bilişim teknolojilerinin tarımda etkin ve rasyonel kullanımı Ülker PAMUK, Şubat 2009.
    "Burdur ilinde tarımsal iş gücünü geliştirme ve doğru tarımsal üretim tekniği uygulamalarının benimsetilmesi projesi, Doç.Dr. Orhan ÖZÇATALBAŞ,Şubat 2009.

Gıda ve Tarım Kongresi 5-6 Kasım 2008, Adana.
]"Tarımsal Yayım ve Bilişim", Gıda ve Tarım Kongresi 5-6 Kasım 2008.

http://traglor.cu.edu.tr/objects/pdf/12_11_2008_17_29_30_tarimsal_yayimda_bilisim.pdf

http://www.zmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=8658&tipi=2&sube=2

"Gıda Tarım Konferansları ve Çalıştayı-1" Hakkında,

http://www.agaclar.net/forum/archive/index.php/t-6033.html

Tarımsal bilişim, tarımsal faaliyetlerden elde edilen bilginin toplanması, sınıflandırılması, depolanması, geri edinimi, analizi ve yayımının çok ötesine geçmiş bulunmaktadır. Tarım ve gıda sektörü her bakımdan dinamik ve çoğu zaman da doğal olayların etkisinde gerçekleşen bir üretim süreci ile oldukça kapsamlı ve karmaşık bir tedarik zincirini kapsar.

Böyle bir alanda bilgiyi kullanmak kadar üretimi planlamak, yönlendirmek, denetlemek ve nihayet gerçekleştirmek için otomasyon, hassasiyet ve verimlilik sağlayıcı yöntem ve teknolojilere gereksinim söz konusudur. Bu nedenle tarım ve gıda için bilişim, araştırma, eğitim-öğretim, yayım, üretim, işleme pazarlama, lojistik ve ticaretin hemen her alanında ve aşamasında bilişimden yararlanılması son derece önemli olmaktadır.

Bugün için, dünyada bilgi toplumu yolunda önemli adımlar atılırken ülke olarak tarım ve gıda alanında bilişimden yeterince yararlanıyor muyuz sorusuna yanıt aramaak durumundayız. Tarım ve gıda sektöründeki bir dizi ihtiyaca ve soruna bilişim ile çözüm üretebiliyor muyuz?

Örneğin, haritacılık yönünden yapılabilecekler, uydu bağlantılı coğrafik bilgi sistemlerinin tarımda kullanımı, bilgisayar ve GPS denetimli tarım iş makineleri, hava durumu bilgilerinin cep telefonlarına iletilmesi, üretim tesislerinin nem, sıcaklık denetimi gibi birçok işlemi uygulayabiliyor muyuz?

Üretim otomasyonu, ürün izleme sistemi, tarımsal ürün ve girdi pazarında e-ticaret, ya da orman yangınlarını önlemek için erken uyarı sistemlerini ne ölçüde kullanıyoruz? Ulusal ölçekte bazı uygulamalara başlanmış olmakla birlikte, genel olarak sorunlarımızı çözmek için henüz bilişimi etkin, yeterli ve koordineli kullandığımızı söylemekten uzakta bulunuyoruz.

Esasen sera, kümes ve bazı büyük süt sığırcılığı işletmelerini bir yana bırakırsak tarım sektöründe bilişim kullanımı neredeyse yok denecek kadar azdır. Yani, tarım sektörü diğer bir çok sektöre göre bilişim kullanımında yetersiz kalmaktadır. Oysa, sadece ABD'yi örnek aldığımızda ve sadece çiftçilere odaklandığımızda 2000 yılı itibariyle Amerikan çiftçilerinin %83'ünün bilgisayara, %73'ünün cep telefonuna, %42'sinin faksa, %32'sinin internet bağlantısına sahip olduğunu ve %17'sinin düzenli olarak elektronik bültenler okuduğu görülmektedir (Cebeci,Z., 2008).

Bu kapsamda "Gıda Tarım Konferansları ve Çalıştayları" serisinin ADANA'da düzenlenecek ilk kongresinde tarım, gıda ve çevre sektöründeki üretim, ticaret, dış ticaret, tüketici ve akademi paydaşları için bilişim teknolojilerinin önemi ortaya konulacak, çözümler üretilecek, görüşler paylaşılacak ve tartışılacaktır. Bizim de içinde yer aldığımız kongreye, sizlerde katılımcı olarak katılabilir, katkı sağlayabilirsiniz.

Doç.Dr. Orhan ÖZÇATALBAŞ
Akdeniz Üniversitesi
Ziraat Fakültesi
Tarım Ekonomisi Bölümü
07059 ANTALYA - TÜRKİYE

Telefon: 0242 310 24 76 /
Faks : 0242 227 70 40 /
E-posta: ozcatalbas@akdeniz.edu.tr
www.gidatarimkongresi.com

Kaynak: 2)
Türk Tarım Dergisi
TÜRK TARIM DERGİSİ[
SAYI: 185 OCAK - ŞUBAT 2009

KAPAK KONUSU: İLETİŞİM - BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE TARIM
http://www.tarimyayin.gov.tr/turktarim/sayfa.asp?sayi=185

İçerik
Sunuş
Recep TEZGEL
Yayın Dairesi Başkanlığı

Gündem Tarım TV test yayınına başlayacak

Gündem-Söyleşi Afyon Kocatepe Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zehra Bozkurt: Doğal yaşam şartlarından uzaklaşma hayvanlarda stres oluşturuyor

Gündem-Söyleşi Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necmettin Ünal: Hayvan Refahı verim üzerinde oldukça etkili

Kapak Konusu Tarımsal alanlarda bilgi işlem teknolojilerinin etkin ve rasyonel kullanımı
Metin AYDOĞDU
Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü,
Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Uzaktan Algılama Bölümü

Kapak Konusu Tarımsal üretimde ve kırsal kesimde mobil bilişim uygulamaları
Prof. Dr. Zeynel CEBECİ
Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi

Kapak Konusu Bilişim teknolojileri ve yayım
Doç. Dr. Orhan ÖZÇATALBAŞ
Akdeniz Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarım Ekonomisi Bölümü

Kapak Konusu Burdur ilinde tarımsal iş gücünü geliştirme ve doğru tarımsal üretim tekniği uygulamalarının benimsetilmesi projesi
Doç. Dr. Orhan ÖZÇATALBAŞ
Akdeniz Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarım Ekonomisi Bölümü

Kapak Konusu Tarımsal yayımda kitle iletişimi ve televizyonun etkin kullanımı Tezcan ÖZKAN
Araştırma Görevlisi, Anadolu Üniversitesi, İletişim Bilimleri Fakültesi
Onur BEKİROĞLU Araştırma Görevlisi, Anadolu Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü

Kapak Konusu Türkiye'de ziraat mühendisliği eğitiminde bilişim altyapısı Ali BERK
TKB, Strateji Geliştirme Başkanlığı
Tufan BAL Süleyman D.Ü. Ziraat Fakültesi, Tarım Ekonomisi Bölümü
Betül BAHADIR
TKB, Strateji Geliştirme Başkanlığı

Kapak Konusu İletişim, bilişim teknolojilerinin tarımda etkin ve rasyonel kullanımı Ülker PAMUK
Ziraat Yüksek Mühendisi, TAGEM / GYAD

Kapak Konusu AGRIS - CARIS ve AGROVOC hizmetlerinin tarımsal bilişimde yeri ve önemi Yasemin ÇEVİK
Ziraat Yüksek Mühendisi, Yayın Dairesi Başkanlığı

Araştırma Köy araştırmaları
Ertuğrul GÜREŞÇİ Öğr. Gör. Atatürk Üniversitesi

Değerlendirme Yağlı tohumlu bitkilerin üretiminin önemi ve alternatif enerji kaynağı biyodizel
Prof. Dr. Halis ARIOĞLU Ç.Ü. Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü
Dr. Leyla GÜLLÜOĞLU Ç.Ü. Ceyhan Meslek Yüksekokulu, Teknik Programlar Bölümü

AB ve Türk Tarımı Avrupa Birliği ortak tarım politikasında önemli bir değişiklik paketi kabul edildi
Kutay DİŞBUDAK AB Uzmanı, DİABK

Yayım Süt üretimi ve muhafazasında soğuk zincir
Bediha ŞENTÜRK Gıda Mühendisi, Bursa Gıda Kontrol ve Merkez Araştırma Enstitüsü

Çevre ve Toprak Toprağın olimpik ruhu
Hayrettin KARACA TEMA Vakfı Kurucu Onur Başkanı

Tüketici ve Gıda Güvenilir Gıda
Günay GÜNER Uzman, TMO

Yaprak Oğuz Tansel, Şiir ve Masal
Günay GÜNER Uzman, TMO

Bulmaca Ödüllü Bulmaca
Ecevit POLAT Yayın Dairesi Başkanlığı

Tarım Kültürü Türk Süsleme Sanatları