Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

DANIŞMANLIK SINAVI - GAP ÇALIŞMALARI

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1DANIŞMANLIK SINAVI - GAP ÇALIŞMALARI  Empty DANIŞMANLIK SINAVI - GAP ÇALIŞMALARI C.tesi Şub. 28, 2009 1:38 am

Admin

Admin

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı
Tarih: 24 Ekim 2010, Saat 10:00 UTEM Müdürlüğü, Ankara
100 soru için 120 dakika süre ve Geçme notu 70

GAP BÖLGESİ ÇALIŞMALARI
(O.ÖZÇATALBAŞ)

Konu Detayı : Yayım
Yayın Adı : Güneydoğu Anadolu Projesi Bölgesinde Tarımsal Eğitim-Öğretim ve Yayım Hizmetlerinin Sorunları ve Çözüm Yolları.
Yayın Konusu : Tarımsal Eğitim-Öğretim ve Yayım Hizmeti
Dili :Türkçe
Hazırlayan Kişi : Dr. Orhan ÖZÇATALBAŞ, Yrd. Doç. Dr. Bahri KARLI, Yrd. Doç. Dr. Harun BAYTEKİN
Kuruluşu : Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi
Basım Tarihi :1994
Basım Yeri : İzmir
Temin Adresi : Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi
Araştırma Özeti : Çok Yönlü Entegre Bir Proje Olan GAP Tamamlandığında, Her Yönüyle Büyük Değişimleri Ortaya Çıkarma Potansiyeline Sahiptir. Yalnızca Bölge Değil, Ülke Ekonomisi İçin de Çok Büyük Önem Ve Anlam Taşımaktadır. Projenin Tamamlanması İle Birlikte Ülkemizdeki Ekonomik Olarak Sulanabilir 8,5 Milyon Hektar Alanın Yaklaşık % 20’sine Eşdeğer Olan 1,7 Milyon Hektar Alan Sulamaya Açılacaktır. Bu Durum, Kuru Tarıma Dayalı Üretim Yapılan Bölgede, Ürün Desenin Değişmesine Ve Üreticiler İçin Daha Önce İhtiyaç Olmayan Yeni Konuların Öğrenilmesini Gerektirecektir. Bu Durumda Eğitim Düzeyinin Düşük Olduğu Kırsal Nüfusa, Tarımsal Eğitim-Yayım Hizmetlerinin Daha Özenle Ulaştırılması Gerekmektedir. Bölgede Eğitim Düzeyi Başta Olmak Üzere Tarımsal Nüfusa ait özellikler ortaya konulmuş ve buradan hareketle Tarımsal Eğitim Ve Öğretim İle Tarımsal Yayım Çalışmalarında Karşılaşılan Sorunlar incelenmiştir.

Yayın Adı : Güneydoğu Anadolu Projesi Bölgesi Sulanan Alanlarında Pamuk Yetiştirme Tekniği Konusunda Üretici Uygulamaları İle Çiftçi Eğitim ve Yayım Şubesi Önerilerinin Karşılaştırılması.
Yayın Konusu : Üretici Uygulamaları ve Yayım Birimlerinin Önerileri.
Hazırlayan Kişi : Dr. Orhan ÖZÇATALBAŞ, Yrd. Doç. Dr. Mithat DİREK
Basım Yeri : Adana
Araştırma Özeti : Güneydoğu Anadolu Bölgesinin sulanan alanlarında halihazırda en fazla ekimi yapılan ürün pamuktur. Çalışmada, üreticilerin pamuk yetiştiriciliği uygulamalarıyla Çiftçi Eğitim ve Yayım Şubesi’nce önerilen uygulamaların benzer ve farklı yönleri karşılaştırılmıştır. Bölge üreticileri tohum kullanım miktarı ve çeşit seçiminde, toprak hazırlığı ve bakım işlemlerinde yanlış uygulamalar yapmaktadırlar. Buna karşın üreticiler ekim zamanı, toprak hazırlığın, alet ve makine kullanımı ile gübreleme, ilaçlama konularında yayım şubesinin önerilerine çoğunlukla uygun şekilde faaliyette bulunmaktadır.

Yayın Adı : GAP’ta Başarı Yolu: Tarımsal Yayım
Yayın Konusu : Tarımsal Yayım
Hazırlayan Kişi : Ar. Gör. Orhan ÖZÇATALBAŞ
Basım Tarihi : 1992
Basım Yeri :Ankara
Araştırma Özeti : GAP, sahip olduğu büyük potansiyeli nedeniyle sulama sonrası gelişmelerin tesadüfe bırakılmasının mümkün olamayacağı boyutta bir projedir ve bu nedenle bölgede uygulanan yayım çalışmalarına özel bir ilgi gösterilmesi kaçınılmazdır. Buna göre, tarımsal yayım çalışmalarının azami faydayı sağlayacak şekilde organize edilmesi, üretici özelliklerine ve beklentilerine uygun olarak işlevsel hale getirilmesi gerekmektedir.

Yayın Adı : GAP’ta Toprak ve Su Kaynakları Kullanımının Eğitim Boyutu..
Hazırlayan Kişi : Yrd. Doç. Dr. Orhan ÖZÇATALBAŞ
Basım Tarihi : 2000
Basım Yeri : İstanbul
Araştırma Özeti : Bu çalışmada GAP Bölgesinin verimli topraklarının, sulu koşullarda tarım yapma bilgisi yetersiz üreticiler tarafından kullanılmasının getireceği sakıncalar ve bu sakıncaların giderilmesi yönünde öneriler getirilmekte ve eğitimin önemi vurgulanmaktadır. Buna göre sulama suyu, gübre ve kimyasal ilaçların bilinçsiz kullanımının bölge toprak ve su kaynaklarını tehdit ettiği ifade edilmektedir. Sürdürülebilir tarım ve kalkınma için; toprak ve su kaynaklarının kullanıcısı olan üreticilerin eğitimi konusuna önem verilmelidir. Bunun için kırsal toplumun eğitim düzeyinin yükseltilmesi yanında, kaynakların kullanımını düzenleyen ve belirleyen yasaların egemen kılınması ve yeni yasaların çıkarılması üzerinde durulmalı ve ilgili birimler arasında etkin bir işbirliği ortamı sağlanması gibi konular dikkate alınmalıdır, görüşleri ifade edilmektedir.

Yayın Adı : GAP Bölgesinde (Şanlıurfa’da ) Tarımsal Yayımın Analizi ve Etkin Bir Yayım Çalışması İçin Gerekli Koşulların Saptanması Üzerine Bir Araştırma.
Yayın Konusu : Tarımsal Yayımın Analizi (Doktora Tezi)
Hazırlayan Kişi : Arş. Gör. Orhan ÖZÇATALBAŞ
Basım Tarihi : 1994
Araştırma Özeti : Doktora çalışması olarak yürütülen araştırmanın temel materyalini Şanlıurfa ili Merkez, Akçakale ve Harran ilçeleri, köylerindeki üreticiler ve Tarımsal Kamu Kuruluşlarında görevli teknik elemanlarından anket yoluyla elde edilen veriler oluşturmaktadır. İlk olarak bölgenin sosyo-ekonomik özellikleri tarım ekonomisi disiplini bakımından incelenmiştir. Ağırlıklı olarak üretimi yapılan pamuk, buğday, arpa ve kırmızı mercimekte üretici uygulamaları ile yayım birimlerinin önerileri karşılaştırılmıştır. Buna göre üretici uygulamaları ile yayım birimleri önerileri arasında 1/3-1/2 oranında uyumsuzluk saptanmıştır. Haberleşme davranışları, dış kültürle ilişkiler, yardımlaşma ve modernleşme eğilimleri, yaşam düzeyi göstergeleri ve kitle iletişim araçları kullanım özellikleri de incelenmiştir. Bilgi kaynakları kullanımı kapsamında üretim tekniği (%82.4) ve işletme ekonomisiyle (%71.4) ilgili bilgilerin elde edildiği kaynaklar araştırılmış ve üreticilerin büyük oranda kırsal toplum içindeki bilgi kaynaklarından yararlandıkları, yayım birimlerinin etkinliğinin ise oldukça düşük olduğu belirlenmiştir(%10.0’dan daha az). Ayrıca yayım ve araştırma birimleri fiziki donanım ve personel bakımından ayrıntılı olarak incelenmiştir. Özetle donanım ve personel sayısının yetersiz olduğu ortaya konulmuştur. Araştırma birimlerinin birbirleri ve yayım birimleriyle olan ilişkilerinin çok iyi düzeyde olmadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak ilgili birimler arasındaki ilişkileri güçlendirecek bir yapılanma üzerinde tartışılmış, üniversite, yayım ve araştırmayı biraraya getirecek bir yapılanma önerilmiştir.

En son Admin tarafından Perş. Ağus. 12, 2010 5:58 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

https://orhan.catsboard.com

2DANIŞMANLIK SINAVI - GAP ÇALIŞMALARI  Empty GAP BÖLGESİ ÇALIŞMALARI C.tesi Ağus. 07, 2010 8:53 am

Admin

Admin

GAP BÖLGESİ ÇALIŞMALARI
(O.ÖZÇATALBAŞ)

Yayın Adı : Güneydoğu Anadolu Projesi Bölgesinde Tarımsal Eğitim-Öğretim ve
Yayım Hizmetlerinin Sorunları ve Çözüm Yolları.
Dili : Türkçe
Hazırlayan Kişi : Dr. Orhan ÖZÇATALBAŞ, Yrd. Doç. Dr. Bahri KARLI,
Yrd. Doç. Dr. Harun BAYTEKİN
Basım Yeri : İzmir
Araştırma Özeti : Çok Yönlü Entegre Bir Proje Olan GAP Tamamlandığında, Her Yönüyle Büyük Değişimleri Ortaya Çıkarma Potansiyeline Sahiptir. Yalnızca Bölge Değil, Ülke Ekonomisi İçin de Çok Büyük Önem Ve Anlam Taşımaktadır. Projenin Tamamlanması İle Birlikte Ülkemizdeki Ekonomik Olarak Sulanabilir 8,5 Milyon Hektar Alanın Yaklaşık % 20’sine Eşdeğer Olan 1,7 Milyon Hektar Alan Sulamaya Açılacaktır. Bu Durum, Kuru Tarıma Dayalı Üretim Yapılan Bölgede, Ürün Desenin Değişmesine Ve Üreticiler İçin Daha Önce İhtiyaç Olmayan Yeni Konuların Öğrenilmesini Gerektirecektir. Bu Durumda Eğitim Düzeyinin Düşük Olduğu Kırsal Nüfusa, Tarımsal Eğitim-Yayım Hizmetlerinin Daha Özenle Ulaştırılması Gerekmektedir. Bölgede Eğitim Düzeyi Başta Olmak Üzere Tarımsal Nüfusa ait özellikler ortaya konulmuş ve buradan hareketle Tarımsal Eğitim Ve Öğretim İle Tarımsal Yayım Çalışmalarında Karşılaşılan Sorunlar incelenmiştir.

Yayın Adı : Güneydoğu Anadolu Projesi Bölgesi Sulanan Alanlarında Pamuk
Yetiştirme Tekniği Konusunda Üretici Uygulamaları İle Çiftçi Eğitim ve
Yayım Şubesi Önerilerinin Karşılaştırılması.
Yayın Konusu : Üretici Uygulamaları ve Yayım Birimlerinin Önerileri.
Hazırlayan Kişi : Dr. Orhan ÖZÇATALBAŞ, Yrd. Doç. Dr. Mithat DİREK
Araştırma Özeti : Güneydoğu Anadolu Bölgesinin sulanan alanlarında halihazırda en fazla ekimi yapılan ürün pamuktur. Çalışmada, üreticilerin pamuk yetiştiriciliği uygulamalarıyla Çiftçi Eğitim ve Yayım Şubesi’nce önerilen uygulamaların benzer ve farklı yönleri karşılaştırılmıştır. Bölge üreticileri tohum kullanım miktarı ve çeşit seçiminde, toprak hazırlığı ve bakım işlemlerinde yanlış uygulamalar yapmaktadırlar. Buna karşın üreticiler ekim zamanı, toprak hazırlığın, alet ve makine kullanımı ile gübreleme, ilaçlama konularında yayım şubesinin önerilerine çoğunlukla uygun şekilde faaliyette bulunmaktadır.

Yayın Adı : GAP’ta Başarı Yolu: Tarımsal Yayım
Yayın Konusu : Tarımsal Yayım
Hazırlayan Kişi : Ar. Gör. Orhan ÖZÇATALBAŞ
Basım Yeri :Ankara
Araştırma Özeti : GAP, sahip olduğu büyük potansiyeli nedeniyle sulama sonrası gelişmelerin tesadüfe bırakılmasının mümkün olamayacağı boyutta bir projedir ve bu nedenle bölgede uygulanan yayım çalışmalarına özel bir ilgi gösterilmesi kaçınılmazdır. Buna göre, tarımsal yayım çalışmalarının azami faydayı sağlayacak şekilde organize edilmesi, üretici özelliklerine ve beklentilerine uygun olarak işlevsel hale getirilmesi gerekmektedir.

Yayın Adı : GAP’ta Toprak ve Su Kaynakları Kullanımının Eğitim Boyutu..
Basım Tarihi : 2000
Basım Yeri : İstanbul
Araştırma Özeti : Bu çalışmada GAP Bölgesinin verimli topraklarının, sulu koşullarda tarım yapma bilgisi yetersiz üreticiler tarafından kullanılmasının getireceği sakıncalar ve bu sakıncaların giderilmesi yönünde öneriler getirilmekte ve eğitimin önemi vurgulanmaktadır. Buna göre sulama suyu, gübre ve kimyasal ilaçların bilinçsiz kullanımının bölge toprak ve su kaynaklarını tehdit ettiği ifade edilmektedir. Sürdürülebilir tarım ve kalkınma için; toprak ve su kaynaklarının kullanıcısı olan üreticilerin eğitimi konusuna önem verilmelidir. Bunun için kırsal toplumun eğitim düzeyinin yükseltilmesi yanında, kaynakların kullanımını düzenleyen ve belirleyen yasaların egemen kılınması ve yeni yasaların çıkarılması üzerinde durulmalı ve ilgili birimler arasında etkin bir işbirliği ortamı sağlanması gibi konular dikkate alınmalıdır, görüşleri ifade edilmektedir.

Yayın Adı : GAP Bölgesinde (Şanlıurfa’da ) Tarımsal Yayımın Analizi ve Etkin Bir Yayım Çalışması İçin Gerekli Koşulların Saptanması Üzerine Bir
Araştırma.
Yayın Konusu : Tarımsal Yayımın Analizi (Doktora Tezi)
Hazırlayan Kişi : Arş. Gör. Orhan ÖZÇATALBAŞ
Araştırma Özeti : Doktora çalışması olarak yürütülen araştırmanın temel materyalini Şanlıurfa ili Merkez, Akçakale ve Harran ilçeleri, köylerindeki üreticiler ve Tarımsal Kamu Kuruluşlarında görevli teknik elemanlarından anket yoluyla elde edilen veriler oluşturmaktadır. İlk olarak bölgenin sosyo-ekonomik özellikleri tarım ekonomisi disiplini bakımından incelenmiştir. Ağırlıklı olarak üretimi yapılan pamuk, buğday, arpa ve kırmızı mercimekte üretici uygulamaları ile yayım birimlerinin önerileri karşılaştırılmıştır. Buna göre üretici uygulamaları ile yayım birimleri önerileri arasında 1/3-1/2 oranında uyumsuzluk saptanmıştır. Haberleşme davranışları, dış kültürle ilişkiler, yardımlaşma ve modernleşme eğilimleri, yaşam düzeyi göstergeleri ve kitle iletişim araçları kullanım özellikleri de incelenmiştir. Bilgi kaynakları kullanımı kapsamında üretim tekniği (%82.4) ve işletme ekonomisiyle (%71.4) ilgili bilgilerin elde edildiği kaynaklar araştırılmış ve üreticilerin büyük oranda kırsal toplum içindeki bilgi kaynaklarından yararlandıkları, yayım birimlerinin etkinliğinin ise oldukça düşük olduğu belirlenmiştir(%10.0’dan daha az). Ayrıca yayım ve araştırma birimleri fiziki donanım ve personel bakımından ayrıntılı olarak incelenmiştir. Özetle donanım ve personel sayısının yetersiz olduğu ortaya konulmuştur. Araştırma birimlerinin birbirleri ve yayım birimleriyle olan ilişkilerinin çok iyi düzeyde olmadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak ilgili birimler arasındaki ilişkileri güçlendirecek bir yapılanma üzerinde tartışılmış, üniversite, yayım ve araştırmayı biraraya getirecek bir yapılanma önerilmiştir.

Yayın Adı : GAP Bölgesinde (Şanlıurfa’da ) Tarımsal Yayımın Analizi ve Etkin Bir
Yayım Çalışması İçin Gerekli Koşulların Saptanması Üzerine Bir
Araştırma.
Yayın Konusu : Tarımsal Yayımın Analizi (Doktora Tez Makalesi)
Hazırlayan Kişi : Dr. Orhan ÖZÇATALBAŞ, Prof.Dr.Yaşar Gürgen
Araştırma Özeti : Yukarıda verilen doktora tezine ait makaledir.

Yayın Adı : Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Nüfus Yapısı
Yayın Konusu : Nüfusun Özellikleri
Hazırlayan Kişi : Arş. Gör. Mithat DİREK, Arş. Gör. Orhan ÖZÇATALBAŞ
Basım Tarihi : 1991
Basım Yeri : Ankara
Araştırma Özeti : Araştırmada devlet İstatistik Enstitüsü tarafından 5 yılda bir tekrarlanan Genel Nüfus Sayım Sonuçlarının iller düzeyinde elde edilmesinden sonra, Güneydoğu Anadolu Bölgesini oluşturan 6 ilin yapısı incelenmiştir. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde nüfus artış hızının Türkiye ortalamasından yüksek olduğu ve nüfusun % 43.6’sının kırsal kesimde yaşadığı belirlenmiştir. Güneydoğu Anadolu Bölgesinin son 5 yıllık nüfus sayım sonuçları incelendiğinde, bölge nüfus artış hızının Türkiye ortalamasından yüksek olduğu görülür. Bölge ve Türkiye nüfus artış hızlarının trendleri incelendiğinde, bölgede nüfus artış hızının artma eğiliminde, Türkiye’deki nüfus artış hızının ise azalma eğiliminde olduğu görülür.

Yayın Adı : GAP’a Yönelik “YAYÇEP” Benzeri Uygulamalarda Dikkate Değer Konular.
Yayın Konusu : GAP ve YAYÇEP
Basım Tarihi : 1996
Basım Yeri : Ankara
Araştırma Özeti :GAP Bölgesinde üreticilerin %63,3’ü düşük düzeyde ve % 19,4’ü ise yüksek düzeyde kitle iletişim araçlarını kullanmaktadır. Üreticilerin TV’den tarımsal konularda bilgi aldıkları konuların %25,5’i toprak işleme tekniği, % 16,3’ü sulama ve % 13,3’ü hayvancılık konusundadır. Üreticilerin TV programlarında ağırlık verilmesini istedikleri konular %58,2 tarımsal mücadele, %45,9 sulama, %53,1 gübreleme ve %38,8 toprak işlemedir. Üreticilerin % 70,4’ünün radyo alıcısı vardır. Radyo’ da en fazla dinlenen program türü haberler (%60,2) olup, tarımsal konulu programlar (%23,5) ikinci sıradadır. Üreticilerin radyodan tarımsal konularda bilgi edinme düzeyi düşüktür. Anket uygulanan üreticilerin % 17,3’ü okuma yazma bilmemekte, yine % 17.3’ü resmi eğitim almamış ve % 59,2’si ise yalnızca ilkokul mezunudur. Üreticilerin gazete ve diğer basılı yayın alma ve okuma alışkanlığı çok düşüktür.

Yayın Adı : Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Sulanan Alanlarda Arazi Tasarruf
şekilleri, Koşulları ve Bunların İşletme Faaliyet Sonuçlarına Etkisi.
Yayın Konusu : Arazi Tasarruf Şekilleri ve İşletme Faaliyet Sonuçlarına Etkisi
Hazırlayan Kişi :Yrd. Doç. Dr. Mithat DİREK, Yrd. Doç. Dr. Orhan ÖZÇATALBAŞ,
Doç. Dr. Şinasi .AKDEMİR
Kuruluşu : Selçuk, Akdeniz ve Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakülteleri
Araştırma Özeti : Bu çalışmada arazi tasarruf şekillerinin işletme faaliyet sonuçlarına olası etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Arazi tasarruf şekli bölgelere ve bölge içinde sulama durumuna göre değişmektedir. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde de ortakçılık ve kiracılık koşulları sulama durumuna göre farklı olmakla birlikte, sulu alanlarda bu tür uygulamalar daha yaygın olarak görülmektedir. Bölgede sulanan alanlarda 112 işletmeden elde edilen verilere göre işletme faaliyet sonuçları arazi tasarruf şekillerine göre incelenmiş ve birim alandan sağlanan gelirin kiracı işletmelerde diğer işletmelere göre daha fazla olduğu görülmüştür.

Yayın Adı :Çukurova ve GAP Bölgesi Kamu Yayımcılarının ve Araştırıcılarının Bilgi
Edinme İhtiyaçları ve Bunu Karşılamada Uygun Yöntemlerin
Saptanması
Yayın Konusu : Kamu Yayımcılarının Bilgi Edinme İhtiyaçlarını Karşılamada Uygun Yöntemlerin
Saptanması
Hazırlayan Kişi : Prof. Dr. Onur ERKAN, Yrd. Doç. Dr. Orhan ÖZÇATALBAŞ, Arş. Gör. Ufuk
GÜLTEKİN, Arş. Gör. Celile ÖZÇİÇEK.
Kuruluşu : Çukurova ve Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakülteleri
Basım Tarihi : 1997
Araştırma Özeti :Bu çalışma Çukurova ve GAP Bölgelerindeki Tarım İl Müdürlüklerindeki yayımcılara ve Araştırma Kuruluşlarında görevli araştırıcıların ihtiyaç duydukları konuları saptayarak, bu elemanlara yönelik eğitim programlarının planlanması için, veri tabanı oluşturulması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yayımcı Mühendis ve Yayımcı Teknisyenlere yönelik konular incelendiğinde hem Çukurova hem de hem de GAP Bölgesi için eksikliği hissedilen konuların başında zirai mücadeleye yönelik konular gelmektedir. Araştırma Birimleri ve Araştırıcıların üzerinde durulmasını istedikleri konuların başında “Analizlerde Bilgisayar Kullanımı” konusudur. Araştırma bulgularına göre, Yayım Birimleri için en uygun kurs süresinin 4-11 gün; kurs sayısının ise yılda 2-5 kez olduğu belirlenmiştir. Araştırma birimleri için bu değerler sırasıyla 5-14 gün ve 2-4 kez/yıldır.

Yayın Adı : GAP'ta İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesinde Çiftçi Eğitimi ve Yayım
Yayın Konusu : İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi
Basım Tarihi : 1999 (15-21 Ağustos 1999)
Basım Yeri : İstanbul (Hürriyet Gazetesi Sanal ortam-İnsan Kaynakları Sayfası)
Araştırma Özeti : Bu çalışmada bölgedeki üreticilerin eğitim düzeyindeki ve sulu tarım kültüründeki yetersizlikler ve etkin olamayan yayım organizasyonu nedeniyle, iyi ve etkin çalışan bir yayım organizasyonuna acil olarak ihtiyaç olduğu vurgulanmaktadır. Çok büyük maliyetlerle ortaya konulan fiziksel yapıların, amaca uygun kullanımı üzerinde durulması gerekmektedir. Bunun için fiziksel yapıların ve üretim kaynaklarının sürdürülebilirlik ilkesine uygun olarak kullanımı ve bunları kullanacak kimselerin eğitimi üzerinde titizlikle durulmalıdır. İyi işleyen bir yapının hemen kurulması için gerekli önlemler alınmalıdır. Ancak bu şekilde bu kaynakların gelecek kuşaklar tarafından da kullanılabilecek şekilde korunması sağlanabilir. Sonuç olarak sürdürülebilirlik ilkesini benimsemiş, bilgili ve bilinçli bir üretici grubunun oluşturulması önündeki tüm engellerin kaldırılmasının zorunlu olduğu, görüşleri dile getirilmiştir.

https://orhan.catsboard.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]